ФАКУЛЬТЕТ МИСТЕЦТВ НОВИНИ САЙТУ НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ КАФЕДРИ ХОРЕОГРАФІЇ ТА ХУДОЖНЬОЇ КУЛЬТУРИ УМАНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ПАВЛА ТИЧИНИ

Кафедра хореографії та художньої культури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини другий рік поспіль очолює рейтинг досягнень кафедр університету з наукової діяльності.

Головною метою діяльності кафедри хореографії та художньої культури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини є створення умов для якісної підготовки конкурентоспроможних фахівців відповідно до досягнень вітчизняної та світової науки і освіти, загальнодержавних, міжнародних критеріїв і стандартів вищої освіти. Науково-дослідна робота посідає провідне місце і спрямована на виконання таких пріоритетних напрямів: робота над розробкою комплексної теми кафедри; участь в комплексному науковому проекті; участь у науково-практичних конференціях; проведення науково-практичних конференцій та семінарів; робота над дисертаційними дослідженнями; підготовка навчальних посібників, наукових статей; керівництво студентськими науковими гуртками та проблемними групами; підготовка науково-творчих проектів.

Викладачі кафедри хореографії та художньої культури працюють над розробкою комплексної теми кафедри «Розвиток творчої індивідуальності майбутнього вчителя хореографії засобами танцювального мистецтва» (номер державної реєстрації 0111U007559).

Впродовж 2015-2017 років спільно з кафедрою мистецької педагогіки та хореографії Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка та кафедрою музичного мистецтва та хореографії ДЗ «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського» кафедра хореографії та художньої культури працювала над розробкою комплексного наукового проекту «Теоретичні та методичні засади розвитку хореографічно-педагогічної освіти в Україні» (номер державної реєстрації 0115U000603), зокрема підтемою комплексного наукового проекту «Теоретичні та методичні засади формування творчого потенціалу майбутнього вчителя хореографії» (номер державної реєстрації 0115U002489).

Результатом роботи викладачів в контексті розробки комплексного наукового проекту стали 5 монографій, 16 навчально-методичних посібників, 15 навчально-методичних видань, 58 публікацій у фахових виданнях, 57 публікацій в матеріалах міжнародних та всеукраїнських конференцій, 13 свідоцтв авторського права, 7 науково-творчих проектів та ін.

На базі кафедри хореографії та художньої культури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини впродовж п’яти років проведено 16 Всеукраїнських та міжнародних науково-методичних семінарів, І-V Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Стратегії розвитку хореографічної освіти».

Важливим аспектом вдосконалення процесу професійної підготовки майбутніх вчителів хореографії є захист дисертаційних досліджень викладачів кафедри на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук (Сизоненко В. А. (2014 р.), Куценко С. В. (2015 р.), Бикова О. В. (2017 р.).

Основним фактором удосконалення професійної підготовки фахівців на кафедрі постає освіта через науку, тобто єдність дослідницької діяльності та навчання, коли навчальний процес ґрунтується на наукових дослідженнях, що виконують студенти.

Наукова діяльність викладачів кафедри взаємопов’язана з освітньою та творчою діяльністю. Результати наукових досліджень викладачі впроваджуються в освітній процес підготовки майбутніх вчителів хореографії. За останні 20 років в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини підготовлено більше 20 науково-творчих проектів, серед яких «Собор Паризької Богоматері», «Майстер і Маргарита», «Легенда про птаха», «Діти Сонця», «Право на життя: хореографія проти наркоманії та алкоголізму», «Чотири стихії», «Бути жінкою – це доля», «Ой на Івана, ой на Купала» та ін.

За 20 років творчої діяльності народний аматорський ансамбль сучасного танцю «Візаві» (керівник – Людмила Андрощук) та народний аматорський ансамбль народного танцю «Яворина» (керівник – Сергій Куценко) отримали більше 200 нагород за перемоги в конкурсах.

В 2017 році творчі колективи стали Дипломантами Міжнародної хореографічної асамблеї імені Наталії Скорульської (м. Житомир), Лауреатами І премії Міжнародного фестивалю-конкурсу культури та мистецтв «Зірковий парад 2017» ( м. Львів), Володарями Кубку Супер Гран-прі VIII Міжнародного фестивалю-конкурсу «Україна єднає світ» ( м. Київ), Дипломантами І ступеня ІІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народного танцю «Козацькому роду нема переводу» (м. Хмельницький). На фестивалях студенти виступали поряд з представниками Польші, Грузії, Японії, Білорусії, Молдови, Болгарії, Румунії, Татарстану, Словенії, Палестини, Вірменії,Кіпру,Туреччини.

Підтвердженням якості роботи викладачів кафедри та художньої культури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини є перемоги студентів Свистуна Максима (диплом ІІІ ступеня, 2017 р.) та Ткаченко Ольги (диплом ІІ ступеня, 2018 р.) на І та ІІ Всеукраїнській олімпіаді зі спеціальності «Хореографія», яка проводилась на базі Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського.

Отже, наукова діяльність кафедри хореографії та художньої культури є важливим аспектом підготовки майбутніх вчителів хореографії, яка вирішує пріоритетне завдання – досягнення такої інтеграції науки й навчання, при якій навчальний процес буде спиратися на наукові дослідження викладачів. Колектив кафедри хореографії та художньої культури, зберігаючи традиції та впроваджуючи інновації, створює необхідні умови для реалізації учасниками освітнього процесу їхніх здібностей і талантів та готує творчого вчителя нового покоління.