20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Садова, 28

+380474432323 - деканат

+380474435308 - методист заочного відділу

English Ukrainian

ФАКУЛЬТЕТ МИСТЕЦТВ

Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

ФАКУЛЬТЕТ МИСТЕЦТВ НОВИНИ САЙТУ ВЗАЄМОДІЯ ШКОЛА – ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ

ВЗАЄМОДІЯ ШКОЛА – ЗАКЛАД ВИЩОЇ ОСВІТИ

Формування професійного іміджу майбутнього вчителя в освітньому середовищі закладу вищої освіти – складне психолого-педагогічне явище.

Учитель Нової української школи – це фахівець нового покоління, який самостійно працює над власним розвитком, підвищенням освітнього рівня, вміє самостійно набувати необхідні для фахової діяльності знання, уміння і навички, здатний критично мислити і творчо діяти. Тому, Нова українська школа є актуальною для  сьогодення і дає можливість удосконалювати освітній процес у системі школа – ЗВО.

Як відомо, основа професійної компетентності вчителя мистецьких дисциплін закладається ще у студентському віці, як у процесі навчання, так і під час проходження педагогічної практики у школі.

У системі музичної освіти багато складових частин, що сприяють виробленню різноманітних форм співпраці ЗВО і школи. Найголовніші, на які ми орієнтуємо студентів – це навчально-методична взаємодія, науково-методична робота, інформаційно-профорієнтаційна діяльність.

Навчально-методична робота на факультеті мистецтв передбачає (у спільній діяльності) підготовку та апробацію підручників, навчально-методичних посібників, взаємозв’язок учителів шкіл з викладачами і студентами факультету з метою обміну досвідом.

Викладачами та студентами кафедри музикознавства та вокально-хорового мистецтва було вивчено та узагальнено досвід роботи Віри Михайлівни Терещук, вчителя вищої категорії, вчителя-методиста. Видано навчально-методичний посібник, підготовлено презентацію мистецько-освітнього проекту «Пісенна творчість учителя як краса педагогічної дії» та презентацію авторської збірки В.М. Терещук «Коли душа співає».

Вивчено досвід Шевченківської спеціалізованої школи-інтернат з поглибленим вивченням предметів гуманітарно-естетичного профілю, де довгий час директором школи працювала заслужений працівник освіти України, лауреат премії імені Народного учителя Олександра Захаренка, кавалер «Ордена княгині Ольги» III ступеня, учитель з багаторічним досвідом – Ліна Денисівна Терещенко.

Успішно працюють у школі випускники нашого факультету Ірина Забожко та Олена Бардадим, досвід яких є взірцем педагогічної майстерності.

Спираючись на теоретичні та методичні засади музично-творчого розвитку особистості з використанням новітніх технологій видано науково-методичні посібники: «Родинні свята», «Формування творчої особистості майбутнього вчителя початкових класів засобами мистецтва: теорія та практика», «Інноваційні технології навчання у викладанні мистецьких дисциплін», «Технології проективного моделювання в мистецькій освіті», «Пісенна творчість учителя як краса педагогічної дії», «Ритмопластичне інтонування у діалоговій взаємодії мистецтв (на матеріалі методичної системи Еміля Жака-Далькроза)», «Тарас Шевченко – поет, художник, мислитель», «Художньо-творчий розвиток обдарованих дітей у мистецькій освіті», «Підготовка учителя початкових класів до музично-творчого розвитку учнів» та інші.

Науково-методична взаємодія факультету, кафедри музикознавства та вокально-хорового мистецтва передбачає організацію студентських науково-практичних конференцій, круглих столів, науково-практичних семінарів, фестивалів за участі учнів та вчителів шкіл міста та району, рецензування викладачами факультету дослідницьких робіт учнів МАН, проведення на базі факультету предметних олімпіад і конкурсів серед учнів ЗЗСО, створення мистецько-освітніх проєктів. За останній 5 років проведено:

– міжвузівський науково-методичний семінар «Молодь, освіта, наука та мистецтво» (листопад 2015 р.);

– всеукраїнський науково-методичний семінар-практикум на тему: «Формування художньо-естетичної компетентності» (17 березня 2016 р.). Захід організовано спільно з методичним об’єднанням учителів музичного мистецтва шкіл міста Умані в ЗЗСО № 1 ім. О.С. Пушкіна;

– науково-методичний семінар «Інтеграція у мистецькій освіті як чинник гармонійного  розвитку особистості» (проведено: 16 листопада 2017 р. на базі НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №10 – медична гімназія»; 4 квітня 2019 р. на базі ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 11 ім. М.П. Бажана Уманської міської ради Черкаської області;

– всеукраїнський науково-методичний семінар «Художньо-педагогічні технології навчання на уроках мистецтва у процесі розвитку пізнавальної активності школярів» 4 квітня 2019 року);

– фестиваль-конкурс юних вокалістів «Квітнева феєрія» (22 квітня 2019 р.);

– регіональний  семінар «Українське народне мистецтво як засіб національно-патріотичного виховання молодого покоління» (21 жовтня 2019 р.);

– ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Естетичні засади розвитку педагогічної майстерності викладачів мистецьких дисциплін» (9-10 квітня 2020 р.).

У рамках проведення конференцій та науково-методичних семінарів систематично проводять майстер-класи – Семенчук В.В. (доцент, завідувач кафедри музикознавства та вокально-хорового мистецтва УДПУ імені Павла Тичини, заслужений працівник культури України), Недужий С.В. (викладач-методист вищої кваліфікаційної категорії по класу духових інструментів КМНЗ Таращанської районної ради «Таращанська дитяча музична школа»), Сухий І.І. (керівник Зразкового дитячого ансамблю гармоністів Жашківського районного будинку культури, заслужений працівник культури України, лауреата Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького «Чарівний світ гармоніки»), Прокулевич О.В. (викладач кафедри музикознавства та вокально-хорових дисциплін УДПУ імені Павла Тичини), Коломієць Т. І. (вчитель музичного мистецтва ЗОШ №1.) та ін.

Старший викладач кафедри музикознавства та вокально-хорового мистецтва Балдинюк Н.А. провела серію методичних семінарів та майстер-класів на тему: «Вокальне мистецтво в сучасній соціальній культурі», «Багатогранність українських поетичних образів у вокальному мистецтві» для вчителів міста, для викладачів Уманського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. Т.Г. Шевченка, авторський проєкт «Дивосвіт пісенної магії», «Казка-опера М.В. Лисенка», які спрямовані на формування у майбутніх учителів педагогічного артистизму та розвиток елементів акторської і вокальної майстерності.

Як один з пріоритетних напрямів у мистецькій освіті, спільно з методичними об’єднаннями учителів музичного, образотворчого, хореографічного мистецтва закладів загальної середньої освіти міста, на науково-методичних семінарах було представлено створені викладачами та студентами факультету мистецько-освітні проекти – «Обдарована родина – обдарована дитина» (2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 р.).

Шляхи взаємодії школи з факультетом мистецтв визначено цілями і завданнями освіти, основною метою яких є процес збагачення учнів знаннями, вміннями та навичками. Тому, педагогічна практика є важливою частиною навчально-виховного процесу в ході якого проходить безпосереднє поєднання і реалізація теоретичних знань, що отримують студенти на заняттях з їх практичною діяльністю в якості педагогів. Це дозволяє з одного боку, закріпити і поглибити знання теорії, а з іншого – набути вміння і навички необхідні для майбутньої самостійної педагогічної майстерності вчителя.

Форми співпраці студентів вузу та школи найрізноманітніші. Студенти факультету, спільно з викладачами та учнями шкіл міста, під час проходження педагогічної практики проводять уроки інтегрованого курсу «Мистецтво», використовуючи інтерактивні методи та форми навчання, медіа-презентації, різноманітні  позакласні заходи мистецького спрямування.

Їх об’єднує спільне прагнення знайти оптимальний спосіб для ефективного формування культурної компетентності учнів шляхом розкриття і розвитку природних здібностей, творчого вираження особистості та залучення учнів до різних видів мистецької творчості.

Як зазначила керівник методичного об’єднання вчителів музичного мистецтва, вчитель вищої категорії, вчитель-методист ЗЗСО № 4 Терещук Віра Михайлівна: «спадкоємність поколінь, передача педагогічного досвіду сприяє тому, що багато випускників факультету успішно працюють у нас в школах міста, і мені, як керівнику методичного об’єднання вчителів музичного мистецтва, приємно відзначити високу кваліфікацію ваших випускників, які спочатку проходять педагогічну практику в наших школах, а потім успішно працюють в школах міста та району.

Серед них: Коломієць Тетяна Іванівна, Бондаренко Наталія Миколаївна, Смульська Ірина Сергіївна, Глибока Наталія Вікторівна, Муковоз Тетяна Валеріївна, Подопригора Світлана Вікторівна, Любич Інна Юріївна, Третяк Ірина Анатоліївна, Сліпченко Ольга Вікторівна, Бригневіч Станіслав Геннадійович. Очолює роботу вчителів музичного мистецтва методист  міського відділу освіти Толобистюк Інна Юріївна, випускниця факультету мистецтв Уманського державного педагогічного університету».

Під час проходження педагогічної практики (лютий 2020 р.) студентці 32 групи факультету мистецтв Бойко Вікторії було запропоновано залишитися на посаді вчителя музичного мистецтва НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №10 – медична гімназія».

Ще один з важливих напрямків спільної роботи школи та вузу – це інформаційно-профорієнтаційна діяльність, яку постійно проводять викладачі та студенти факультету.

За словами Терещук В.М., «плідна робота школи і ЗВО завжди сприятиме успішній підготовці майбутніх учителів музичного мистецтва».

Отже, педагогічна майстерність майбутніх учителів музичного мистецтва формується в процесі продуктивної взаємодії школа – заклад вищої освіти, що сприяє формам модернізації навчального процесу Нової української школи.

Залишити відповідь

Схожі новини

ВЗАЄМОДІЯ ТА НАУКОВА СПІВТВОРЧІСТЬ ФАКУЛЬТЕТУ МИСТЕЦТВ ТА МАНВЗАЄМОДІЯ ТА НАУКОВА СПІВТВОРЧІСТЬ ФАКУЛЬТЕТУ МИСТЕЦТВ ТА МАН

У  рамках співпраці УДПУ імені Павла Тичини та відділу  освіти Уманської міської ради, на базі факультету мистецтв  відбувся перший міський етап конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН. Значна організаційна робота (тренінги,

ВІТАЄМО З ДНЕМ ПРАЦІВНИКА ОСВІТИВІТАЄМО З ДНЕМ ПРАЦІВНИКА ОСВІТИ

Факультет мистецтв вітає усіх освітян із Днем працівника освіти!  Шановні колеги і студенти! Прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята – Дня працівника освіти!  

З НАЙКРАЩИМИ ПОБАЖАННЯМИ В ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ!З НАЙКРАЩИМИ ПОБАЖАННЯМИ В ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ!

23 лютого свій День народження відзначає кандидат педагогічних наук, професор кафедри музикознавства та вокально-хорового мистецтва, заслужений працівник освіти України Балдинюк Дмитро Іванович! Шановний Дмитре Івановичу! Прийміть щирі й сердечні вітання