ФАКУЛЬТЕТ МИСТЕЦТВ НОВИНИ САЙТУ ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА

ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА

Сьогодні, в час коли мистецтво набуває широкої популярності, виникає проблема копіювання або привласнення творів мистецтва особами, які з тих чи інших причин не мають змоги створити власний твір, який би зайняв належну позицію в очах провідного судді – глядача.
Переконливо закликаємо осіб, які мають хист до даної проблеми не нехтувати чужою працею та не привласнювати чужі твори до лав своєї «майстерності».
Більшості мистецьких композицій, зокрема хореографічних, створених керівниками творчих колективів мистецько-педагогічного факультету, присвоєне відповідне авторське право.

РІШЕННЯ ПРО РЕЄСТРАЦІЮ АВТОРСЬКОГО ПРАВА НА ТВІР

Відповідно до закону України про «Про авторське право і суміжні права» автором є фізична особа, яка своєю творчою працею створила твір;
Відповідно Розділу ІІ Статті 7 закону України про «Про авторське право і суміжні права» суб’єктами авторського права є і сценічні обробки творів, обробки фольклору, придатні для сценічного показу;
Відповідно Розділу ІІ Статті 11 закону України про «Про авторське право і суміжні права» «Виникнення і здійснення авторського права. Презумпція авторства» первинним суб’єктом, якому належить авторське право, є автор твору.
Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Державна реєстрація авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір, здійснюється Установою відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку (1756-2001-п). Установа складає і періодично видає каталоги всіх державних реєстрацій. За підготовку Установою до державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір, сплачуються збори, розміри яких визначаються Кабінетом Міністрів України (1756-2001-п).
Про реєстрацію авторського права на твір Установою видається свідоцтво.

СВІДОЦТВО ПРО РЕЄСТРАЦІЮ АВТОРСЬКОГО ПРАВА НА ТВІР

За видачу свідоцтва сплачується державне мито, кошти від сплати якого перераховуються до Державного бюджету України. Розмір і порядок сплати державного мита за видачу свідоцтва визначаються законодавством. Особа, яка володіє матеріальним об’єктом, в якому втілено (виражено) твір, не може перешкоджати особі, яка має авторське право, у його реєстрації.
Відповідно Розділу ІІ Статті 28 закону України про «Про авторське право і суміжні права» «Строк дії авторського права»:

• Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення і починає діяти від дня створення твору.
  • Авторське право діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті.

Відповідно Розділу V Статті 50 закону України про «Про авторське право і суміжні права» «Захист авторського права і суміжних прав» порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для судового захисту, є:

• піратство у сфері авторського права і (або) суміжних прав ‒ опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів;
  • плагіат ‒ оприлюднення (опублікування), повністю або частково, чужого твору під іменем особи, яка не є автором цього твору;
  • розповсюдження, публічне сповіщення об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, з яких без дозволу суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав вилучена чи змінена інформація про управління правами, зокрема в електронній формі.

Відповідно Розділу V Статті 51 закону України про «Про авторське право і суміжні права» «Порядок захисту авторського права і суміжних прав» захист особистих немайнових і майнових прав суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав здійснюється в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.
Відповідно Розділу V Статті 52 закону України про «Про авторське право і суміжні права» «Способи цивільно-правового захисту авторського права і суміжних прав» за захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб’єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.
Суд має право постановити рішення чи ухвалу про:

• виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу;

За матеріалами:
Про авторське право і суміжні права
Верховна Рада України; Закон від 23.12.1993 № 3792-XII

2 коментарі до “ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА”

1. Так, дійсно, ця проблема варта уваги!